ترمیم مو - سوالات متداول
تماس با ما
ترميم مو و كاشت مو :
تلفن هاي تماس : 44201768 - 09191257708
ساعت پاسخ گويي 8:30 صبح الي 10:30 شب
سایت های مفید
سازمان هاي خيريه
فال و سرگرمي
مطالبی که در صفحات سایت آمده
درباره ترمیم مو : ترمیم مو ، روشهای ترمیم مو ، انواع ترمیم مو ، فروش لوازم ترمیم مو ، عکس های ترمیم مو ، لوازم ترمیم مو ، ترمیم مو بهتر است یا کاشت مو ، موهای هالیوودی ، فاین مونو ، لسانجلسی ، آنرایت ، بافت مو ، چسب مو ، ریمور ، آن رایت ، سه تکه ، موسسات ترمیم موی تهران ،
موسسات ترمیم موی ایران ، هزینه ترمیم مو ، قیمت ترمیم مو ، مراکز ترمیم مو ،
درباره کاشت مو : روش های کاشت مو ، روش های پیوند مو ، fit , fut , f.i.t , f.u.t ، فروش لوازم کاشت مو ، روش کاشت مو ترکیبی ، گرافت ، پیاز مو ، مراحل کاشت مو ، توصیه های قبل از عمل ،درباره روش های جلوگیری از ریزش مو : مزوتراپی ، prp , p.r.p ، ماینوکسیدیل و ...
دوستان اگر سوالاتی داشتید که در سایت نیامده بود میتوانید در انجمن تخصصی ترمیم و کاشت مو مطرح نمایید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده شود و یا با ما تماس حاصل فرمایید
سوالات متداول
سوالات متداول
آیا داشتن موهای بلند برای مردان زیان آور است ؟

داشتن موهای بلند و یا کوتاه از نظر پزشکی به شرط بهداشت مناسب فرقی ندارد .
چند ساعت پس از شستشوی موی سر مجددا موهایم از چربی برق میزند. آیا چربی بیش از حد موی سر بیماری است ؟ چه نوع شامپو یا صابونی باید مصرف کنم ؟ این گونه موهای باید کم شسته شوند یا زیاد ؟
بعد از بلوغ به علت ترشحات هورمونهای جنسی غدد چربی پوست که بیشتر در نواحی سر و صورت . سینه و پشت و بازو قرار دارند پر کار میشوند وترشحات چربی افزایش مییابد. در جوان هایی که استرس های روحی مداوم دارند پر کاری غدد چربی پوست بسیار بیشتر از معمول میشود. البته چربی موی سر برای حفاظت از مو و پوست سر لازم است ویک پدیده ی فیزیولوژیک است و بیماری محسوب نمیشود. بهترین روش شستن موی سر برای این گونه افراد شستن روزانه موی سر یک بار و با شامپوی مخصوص موی چرب است .

آیا کمبود تغذیه در بوجود آمدن موخوره و رشد مو تاثیری دارد ؟


در موخوره خیر ولی در رشد مو و افزایش ریزش مو نوع ومیزان تغذیه یکی از مهم ترین عوامل میباشد

آیا رنگ کردن مو ارتباطی با سفید شدن مو دارد یا خیر ؟


ارتباطی بین سفیدی و رنگ کردن مو وجود ندارد و در بانوان بهترین و آسان ترین راه پوشاندن سپیدی موها رنگ کردن است

موهایم کمی شوره گذاشته است لطفا بگویید چه کنم .


ا شامپوی ضد شوره ی موجود در بازار سر را بشویید چنانچه برطرف نشد باید به وسیله ی بزشک متخصص معاینه شود .

مدتی است موهای زاید ی روی چانه ام روییده است لطفا مرا راهنمایی کنید که چه بکنم ؟


رویش موهای زاید در پوست صورت و بدن خانم ها دو علت عمده دارد : الف - اختلال در ترشح غدد داخلی مختلف که در بدن وجود دارد و در نتیجه باعث افزایش نسبت هورمون مردانه بر زنانه در خانم ها میشود و موهای کرکی و نازک تحت تاثیر هورمون مردانه کلفت و ضخیم شده و فرم مردانه به خود میگیرد. راه درمان این گروه استفاده از داروهای ضد هورمون مردانه مربوطه است . ب : ترشحات غدد داخلی طبیعی است ولی به علت سرشتی و ژنتیکی غالب زنان فامیل دچار موهای زاید هستند . درمان دارویی در این گروه بی تاثیر است و فقط باید از روش سوزاندن مو توسط متخصص به رفع موهای زاید اقدام شود.

آیا شستشوی سر با صابون و زرده تخم مرغ برای موهای چرب مفید است یا مضر ؟


غیر از کثیف کردن موها هیچ گونه تاثیر دیگری ندارد .

برای رفع مو خوره ابرو چه میتوان کرد ؟


اصلی ترین علت موخوره ی ابرو بازی کردن و ور رفتن با موهای ابرو به طور مداوم است . چنانچه این علت ترک شود عارضه از بین خواهد رفت ولی اگر موخوره باز هم ادامه یافت با مصرف لوسیون مخصوص ابرو که به نام تقویت کننده ی ابرو و مژه در بازار موجود است عارضه کاملا بر طرف میشود .

آیا استفاده از ماشین بند اندازی به طور مداوم برای صورت اثرات نامطلوبی ندارد ؟


خیر به شرط رعایت بهداشت و پاک نگهداشتن ماشین میتوان به طور مداوم برای رفع موهای زاید به کار برد .
آیا استفاده از صابون مراغه برای موهای خشک فایده ای دارد ؟
خیر صابون های قدیمی برای شستشوی موهای سر مفید نیستند ولی افرادی که موهای چرب دارند میتوانند آن را تحمل کنند اما موهای خشک . شکننده زبر و کدر میشوند .

آیا مصرف سبوس برنج که گفته می شود حاوی مقدار زیادی ویتامین ( ب ) است میتواند از ریزش مو جلو گیری کند ؟


در ریزش  موی غیر طبیعی که به دلیل فقر ویتامین ها باشد تاثیر نسبی دارد ولی در سایر ریزش های غیر طبیعی بی تاثیر است .

آیا بند انداختن برای صورت مفید است یا خیر ؟


بند انداختن موم وتراشیدن و بلوند کردن واز این قبیل هیچ گونه زیانی ندارد بسته به  اینکه کدام روش برای شخص  راحت تر و بهتر است می توان یکی از راها را انتخاب نمود . این گونه روشها باعث افزایش موهای زاید نمیشود .

در روزنامه مطلبی چاپ شده بود به این مضمون که جلوگیری از ریزش مو با استفاده از گلوله های ژنتیکی آیا چنانچه مویی وجود نداشته باشد مجددا با استفاده از این روش مو رشد میکند ؟


اگر مطلب روزنامه را مجددا مطالعه فرمایید این مطالعات در مورد موش آزمایشگاهی انجام شده است نه انسان همان طور که در خبر آمده است نتایج مثبت ژن درمانی برای رشد مو های جدید در موش ممکن است در انسان ممکن است بی تاثیر باشد.

از نظر علمی کوتاه نگاه داشتن مو ها تاثیری بر ریزش مو دارد ؟


خیر .

روزی چند بار شانه کردن برای مو ها لازم است ؟


بستگی به کوتاهی و بلندی مو ها دارد ولی به طور کلی روزی 3 الی 4 بار کافی است .
    بعد از اصلاح بر صورت تاثیر دارد ؟  after shave استفاده از
 کرم های و ادکلن های معطر بعد از اصلاح به منظور نرم نگهداشتن  معطر کردن و استریل کردن پوست به کار می رود. مارکهای معتبر و غیر تقلبی همگی قابل مصرف اند .

راه های بر طرف کردن موخوره چیست ؟


موخوره بیماری نیست  بلکه ناشی از برخورد بد و نامناسب با موها ست کسانی که عادت دارند موها را به دفعات مکرر و با فواصل کوتاه بشویند و به ساقه مو نیز کف مانند کف سر شامپو میزنند چربی ساقه مو را از بین می برند و پس از خشک کردن مو ترد و شکننده میشود . توصیه می شود : فواصل شستشو طولانی شود از شامپوهای مخصوص موی خشک استفاده شود ساقه مو را شامپو نکنند وپس از حمام کردن به انتهای مو های روغن هایی مانند نارگیل و بادام بمالند .

لطفا تعداد دفعات شستن مو های خشک را در هفته ذکر کنید و یک نوع شامپو برای موهای خشک معرفی نمایید .


هرچه مو خشکتر باشد فواصل شست و شو باید طولانی تر باشد یه طوری که هفته ای یک تا دو بار شست و شو آن هم با شامپوهای مخصوص مو های خشک کافی است .

آیا رنگ مو باعث سپید شدن مو می شود ؟


رنگ مو چنان چه با فاصله طولانی و هر بار با دکلره همراه نباشد زیانی ندارد و رابطه ای بین رنگ کردن و سپید شدن مو نیست .

من مدتی از محلول ماینوکسیدیل استفاده کردم و موهای جدیدی رویید ولی پس از قطع دارو این موهای ریز و ضعیف شروع به ریزش کرد آیا محلول را مداوم باید استفاده کرد ؟


برای تاثیر مثبت محلول ماینوکسیدیل در کم پشتی آندروژنیک ( مردانه ) باید تحت نظر پزشک از نظر احتمال عوارض جانبی به طور دایم مصرف شود .

آیا هنگامی که مو خیس است شانه زدن مو باعث تحریک پیاز مو و افزایش چربی و ریزش مو می شود ؟


خیر شانه زدن و برس کردن متناسب  و متعارف در حمام و یا زمانی که موها خش هستند تاثیری در میزان چربی و ریزش مو ندارد .

اینجانب 29 ساله چند سالی است که دچار ریزش آندروژنیک شده ام ودر حال حاضر سرم طاس شده است آیا امکان رویش مجدد با دارو ها یی مانند ماینوکسیدیل وجود دارد ؟


خیر .

چرا انجام الکترولیز پوست را مانند بند انداختن سفید نمیکند ؟

بند انداختن بر طرف کردن موقت موهای زاید است ولی الکترولیز اگر به طور صحیح انجام شود دایمی است .

دچار ریزش مژه شده ام گاهی روزی 3 تا 4 و گاهی کمتر علتش چیست ؟ آیا به جای مژه های ریخته شده موهای جدید می روی ؟
میگویند روغن های گیاهی ویا روغن زرده ی تخم مرغ برای پیشگیری از ریزش مفید است ؟

ریزش ابرو و مژه ها در حدود 3 تا 4 تار مو در روز حتی بیشتر ایر این تعداد هم طبیعی است زیرا به جایش موهای جدید جایگزین می گردد. روغن نام برده تاثیری در ریزش طبیعی مژه ها ندارد.

آیا بی رنگ کردن موهای صورت ( دکلره کردن که با ترکیب اکسیدان و پودر آبی رنگ دکلره انجام میشود ) در کاهش مو های زاید صورت موثر است ؟ آیا این کار بر پوست اثر منفی می گذارد یا نه ؟ و به طور معمول چند دقیقه باید این ماده برای بی رنگ کردن روی پوست صورت بماند ؟


دکلره کردن مو های زاید مفید ولی برای مو های سر ممکن است مضر باشد . چون در مواردی دکلره موجب پوسیده شدن مو می شود بنا بر این برای مو های زاید مفید است و برای موهای سر ایجاد مشکل می کند . در کاهش مو های زاید معمولا بی اثر ولی اگر به ندرت به پوسیدگی مو بینجامد باعث کاهش مو های زاید می شود . بعضی از خانم ها به دکلره حساسیت دارند که باعث قرمزی و خارش می شود که بهتر است از روش های دیگر زایل کردن مو های زاید استفاده نمایند مانند بند انداختن موم و غیره .

استفاده از نرم کننده ها و برطرف کننده ی حالت مجعد مو چه ضررهای برای پوست و موی سر دارد ؟ و بهترین نریم کننده و برطرف کننده حالت مجعدی مو چه نامی دارد ؟ و طرز استفاده از آن چگونه است ؟


هیچ گونه ضرری ندارد همه نرم کننده های استاندارد موجود در بازار قابل استفاده اند در آخر کار در حمام که موها خیسند نرم  کننده را به موها بمالید و کمی ماساژ دهید وبعد از چند دقیقه آبکشی کنید .

آیا دارو یا ماده یا روشی وجود دارد که باعث از بین رفتن مو های بدن در مردان برای همیشه بشود تا از رشد آن ها جلو گیری شود یعنی موها را ریشه کن کند ؟


برای مردان هیچ گونه دارویی برای از بین بردن مو های بدن نیس ولی در زنان بله .

اگر کسی موی سرش ریزش نداشته باشد و از شامپوی ضد ریزش و اختلالات پوست و مو استفاده کند آیا مو و پوست سرش آسیب می بیند یا نه ؟

ریزش مو علل گوناگونی دارد شامپو های استاندارد هیچ گونه تاثیری در بهتر و بد تر شدن ریزش مو ندارند اصولا مصرف شامپوها برای تمیزی مو ها ساخته شده اند و در درمان ریزش مو بی تاثیرند اگر شامپو تقلبی نباشد تاثیری در بدتر شدن ریزش مو ندارد .

آیا تراشیدن ریش ها با ماشین ریش تراش باعث سرطان پوست میشود یا نه و تراشیدن ریش با ماشین بهتر است یا تیغ ؟ آیا استفاده از اسپری و کرم پس از تراشیدن ریش فایده ای دارد یا نه  و کدام یک سود مند تر است ؟


تراشیدن ریش با ماشین برقی و یا تیغ یک بار مصرف فرقی ندارد بسته به جنس صورت و ریش به تجربه در می یابید که کدام یک ریش تراشی را آسانتر انجام میدهد ایجاد سرطان  پوست و چین و چروک ارتباطی با تراشیدن ریش ندارد به جهت احساس اطمینان از بهداشت و استشمام بوی خوش در معاشرتهای اجتماعی میتوانید از کرم ها و اسپری های استاندارد استفاده کنید . کرم برای پوست های خشک و اسپری برای پوست های چرب مناسب تر است .

دکلره کردن صورت بهتر است و یا بند انداختن آن و یا هریک از آنها مضراتی دارند یا خیر ؟


هردو روش مفیدند بعضی به تجربه دکلره و بعضی بند انداختن را ترجیح میدهند .

آیا اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زیر بغل مضر است ؟


خیر مگر از اپیلاسیون ضایعات جوش مانند و یا قرمزی خارش دار ایجاد شود .
ابرو هایم را که از چند سال پیش برداشته ام به طور کامل پر نمی شود یعنی اگر دو سال هم به آن دست نزنم پر نمی گردد لطفا در رابطه با کاشت ابرو و ترمیم آن به وسیله تاتو توضیح دهید و به طورکلی به چه نحوی میتوان به این مشکل غلبه  کرد ؟
برداشتن ابرو با موچین گاهی باعث خونریزی خفیف در ریشه  مو و فیبرز می شود و برای همیشه ابرو را از داشتن موی سالم محروم  می کند . لذا توصیه می شود خانم ها برای اصلاح ابرو را بتراشند و دیگر موهای زاید صورت را با موچین بردارند. کاشت ابرو توسط بعضی جراحان و متخصصین پوست بعد از معاینه وتشخیص این که کاشت لازم است  صورت می گیرد . تاتو ابرو بعد از معاینه دقیق و عدم امکان راه های دیگر معالجه توسط پزشک صورت میگیرد.

آیا استفاده از الکترولیز برای از بین بردن موهای زاید صورت ( که علت هرمونی ندارد)  ایجاد اثرات سوء و جانبی برای فرد می کند یا خیر ؟


چنانچه موهای زاید علت هورمونی نداشته باشد بهترین علاج آن الکترولیز و لیزر است و چنانچه توسط فرد ماهری صورت گیرد   عارضه ی مهمی ندارد .

موهایم چرب است و کمی می ریزد . لطفا بفرمایید از چه صابون یا شامپویی استفاده کنم تا موهایم نریزد یا کم تر بریزد ؟


موهای چرب باید با شامچو های مخصوص موی چرب شسته شود وترجیحا روزانه یک بار و یک دست با شامپو مخصوص موی چرب شست وشو صورت گیرد . اگر ریزش مو غیر طبیعی باشد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید .

برای جلو گیری از ریزش مو استفاده از موادی چون ( مورد – حنا – سدر – نخود کوبیده – سبوس برنج و سیر کوبیده ) به صورت ضماد موثر می باشد یا خیر ؟


ریزش مو یک علامت است یه علت . باید ابتدا توسط پزشک علت یابی شود سپس درمان علتی گردد . مواد گیاهی که نام برده اید در ریزش موی غیر طبیعی بی تاثیر اند .

جنس مو هایم چرب است و خارش زیادی دارد شامپو های مختلفی استفاده کردم ولی بعد از دو روز موهای سرم مجددا چرب می شود و می خارد . لطفا مرا راهنمایی کنید .


شست و شو با هر شامپویی به شرطی که از نوع مخصوص موی چرب باشد برای موها بسیار مناسب است . موی چرب  را باید روزانه  یک دست شست . ولی خارش مانند چربی پدیده طبیعی نیست و باید توسط پزشک علت یابی شده و درمان مناسب صورت گیرد .

دختری 21 ساله هستم می خواهم بدانم که علت کاهش میزان رشد مو چیست ؟ حدود 3 سال است که رشد موهایم بسیارکم شده تقریبا هر 6 ماه یک سانتیمتر موهایم رشد می کننند و موهای سرم هم خشک است .


در اوایل بلوغ در هر جنس رشد موها زیاد می شود و بعد از چند سال این رشد به علل وجود زمینه های ژنتیکی کند می شود و سرعت رشد مو کم  می گردد و گاه دچار کم پشتی در جلو و قاعده ی سر می شود. البته مواردی به علت بعضی بیماری های جسمی خصوصا کم وزنی و کمبود ویتامین ها و بدی تغذیه می تواند علت کاهش سرعت رشد مو باشد .
              
   چرا همه به من می گویند باید مرتب موهایم را اصلاح کنم ؟ من موی بلند را بیشتر می پسندم .

اگر بخواهی مو های زیبا و آراسته داشته باشی باید آن ها را مرتب اصلاح کنی حتی اگر موهای بلندی داشته باشی .مقدار رشد موهای سر باهم متفاوت است هر یک از مو های سر با شیوه ی مخصوص خود رشد می کند . بنابر این پس از گذشت چند هفته از اصلاح یا آرایش انتهای موها نا برابر می شوند . بک اندازه کردن مو ها آن ها را پر پشت تر و زیبا تر به نظر مر آورد .

هر چند وقت یک بار مو ها را شست و شو دهیم ؟ آیا شستن مکرر باعث ریزش مو می شود ؟


برای راحتی پوست سر و درخشندگی موها باید هر موقع لازم شد آنها را شست . بسته به اینکه موها چقدر چرب باشند و نیز بسته به فعالیت بدنی محیط کار و زندگی مدل موی انتخابی و نوع پوست  تعداد دفعات شست و شو از روزانه تا هفتگی فرق می کند . افرادی که   موهای چرب دارند و هر روز کار و فعالیت می کنند و محیط کار یا زندگی  آن ها آلوده است ممکن است به شست و شوی هر روزه نیاز داشته باشند در حالی که دیگران کمتر نیاز خواهند داشت. معمولا یک یا دو بار شست و شو در هفته کافی است . هرگاه موها تار و ژولیده شوند و درخشندگی و حالت خود را از دست بدهد ویا وقتی پوست سر شروع به خارش کند شست و شو لازم است . بر خلاف تصور عوام و حتی بعضی پزشکان شستن مکرر مو باعث ریزش مو نمی شود ولی ممکن است  شست و شوی زیاد موهای خشک و یا دست کاری های بیش از حد مو و برس زیاد و پوش دادن باعث شکسته شدن ساقه مو شده وبا ریزش مو اشتباه شود .

آیا آن طور که بین مردم شایع است برس کردن مو به تعداد زیاد در روز رشد مو را سریع و حالت مو را بهتر می کند ؟


خیراین مساله که  برس زدن به تعداد زیاد رشد مو را زیاد میکند یک خرافه بیش نیست . در حقیقت این کار ممکن است نتیجه  ی عکس بدهد و با آسیب رساندن به مو موجب شکستن آن شود و مو خوره به وجود آید و باعث تار و کدر شدن مو ها شود . البته نا اینکه برس زدن مضر باشد بلکه بر عکس . برس کردن موجب برطرف کردن گرد و غبار و چرک شده و رسوبات اسپری مو و سلول های مرده را ازبین برده به تمیز نگهداشتن مو و پوست سر کمک می کند. برس زدن چربی را به همه جای تار مو پخش کرده و آن را درخشنده و خوش حالت می کند و برای از بین بردن و باز کردن گره های ورد هم رفتگی مو ها برس زدن ملایمتر و بهتر از شانه زدن است فقط نباید بیش از حد و با خشونت انجام شود . برس زدن خشن پوست سر را تحریک می کند . معمولا روزانه حدود 20 حرکت برس کافی است که مو را مرتب و جذاب کند . تنها زمانی که باید مراقب برس کردن باشید  هنگامی است که موها خیس هستند . موی تر خیلی نرم وقابل انعطاف است و موقع کشیدن ممکن است گره بخورد موی خیس را باید به وسیله شانه ای با دندانه ی پهن و لبه ی نرم و نوک کند شانه کنید .

از چه نوع برسی استفاده کنیم ؟


با رعایت این که نوک برس شما گرد باشد و در برس زدن زیاده روی نکنید نوع برسی که شما به کار می برید ممکن است اهمیت نداشته باشد . برس مویی که بیشتر از موی حیوانات ساخته می شود دارای موهای نرم و قابل انعطاف است و نوک آن به طور طبیعی مخروطی شکل و گرد هستند . لبه های تیز رشته های نایلون که دربرس های نایلونی به کار می رود ممکن است زبر باشند مگر این که پرداخت و نوکشان گرد شده باشد . دندانه های برس ممک است ایجاد مو خوره و در نتیجه شکستگی مو و تحریک پوست شوند . کناره ی رشته های برس های نایلونی ارزان قیمت اغلب زبر است زیرا پرداخت کردن قیمت برس را بالا می برد . شما با مالیدن برس به کف دستتان می توانید تشخیص دهید که آیا لبه ی دندانه های آن زبر و سفت است یا نه تا با انتخاب برس مناسب از آسیب دیدگی ساقه ی مو ها جلوگیری کنید .

چرا رنگ موی افراد متفاوت است ؟


رنگ مو نتیجه انتشار رنگدانه ملانین از سلول های رنگدانه ساز به داخل سلول های جدید مو است که در پیاز مو صورت می گیرد . رنگدانه ی ملانین بر دو نوع است :ملانین قهوه ای تیره : همان که ملانوسیت های پوست تولید می کنند و ملانین زرد و سرخ . ملانین قهوه ای تیره بسته به غلظت آن ها مو های قهوه ای . تیره یا بلوند ایجاد می کند . فئوملانین عامل ایجاد مو های سرخ است . وقتی   رنگدانه ی ملانین کاهش یابد یا اصلا نباشد مو ها سفید می شود .

چه نوع شامپویی برای استفاده مناسب تراست ؟ آیاقیمت بیشتر یک شامپو نشانه ی بالا بودن کیفیت آن است ؟


در واقع نمیتوان هیچ شامپویی رابهتر دانست . هزاران نوع شامپو در بازار وجود دارد و هرهفته تعداد جدیدی به بازار عرضه می شود . البته بیشتر آن ها نتایج رضایت بخشی برای مشتریان دارد . پولی که بابت شامپو می دهید بستگی به نظر خودتان دارد ولی ضرورتیندارد که پول زیادی برای خرید یک شامپو بدهید . وقتی که شما یک شامپوی گرانقیمت و معروف را می خرید در واقع پول مخارج تبلیغاتی آن شرکت را می پردازید یه پول کیفیت شامپو را . ازسوی دیگر باید در نظر گرفتکه برخی از شامپوها ارزان قیمت هستند ولی درواقع گران تر از شامپو های خوب تمام می شوند چرا که لازم است چند برابر یک شامپوی خوب  آن را مصرف  نمایید تا موهایتان کاملا تمیز شود . به همین جهت باید همه ی جوانب امر را در نظر داشت .

آیا می توانیم از صابون به جای شامپو استفاده کنیم ؟


اگر آب منطقه شما از نوع سبک باشد اشکالی ندارد ولی مواد معدنی موجود در آب سخت با چربی صابون واکنش نشان داده و رسوبات نامحلولی روی موها باقی می گذارند که مو ها را مات و کدر می کند . امروز 90 درصد شامپو ها بر پایه ی پاک کنندگی ترکیبی ساخته شده اند تا با آب سنگین کمتر واکنش نشان دهند و در نتیجه رسوب نمیکنند .
آیا هر دفعه که موهایمان را می شوییم لازم است از نرم کننده ی مو استفاده کنیم ؟
خیر . مگر در مواقعی که به آن نیاز باشد . این مساله در افراد مختلف یکسان نیست بعضی ها برای این که مو های مرتب و در خشنده ای داشته باشند لازم است که همیشه از نرم کننده ی مو استفاده نمایند بر عکس برخی دیگر فقط هر چند وقت یک بار نیاز پیرا میکنند . کاندیشنر علاوه بر براق کردن و حالت دادن به مو ها آن را از  آسیب های محیطی و دستکاری در امان نگه می دارد .

موهایم به اندازه ای چرب است که باید هر روز یا یک روز در میان بشویم . از این نگرانم که این همه شست و شو برای مو هایم ضرر نداشته باشد . آیا چاره ای هست که بتوانم از شر چربی مو خلاص شوم ؟


خیر . تنها راه برای کنترل چربی مو شست و شوی آن است و این کار برای مو هیچ ضرری ندارد . برای شست و شو از شامپویی که مخصوص موهای چرب است و خاصیت چربی زدایی خوبی دارد استفاده کنید . شامپو ها از نظر قدرت تمیز کنندگی و چربی زدایی با هم تفاوت دارند .بعضی شامپوها خاصیت پاک کنندگی و خشک کنندگی زیاد دارند در حالی که برخی دیگر خاصیت تمیز کنندگی کمتری دارند شما باید از شامپویی که عاری از مواد نرم کننده  و روغنی باشند استفاده کنید . در صورت نیاز موی سر خود را دو بار شامپو بزنید و کف شامپوی دومی را حدود 3 دقیقه درسر نگه دارید و سپس آبکشی کنید. اگر پس از شامپو زدن به نرم کننده نیاز دارید نوعی را انتخاب کنید که چربی نداشته و چربی آن کمتر باشد . موی کوتاه شست و شو های مکرر را آسانتر کرده و چربی در مقدار کمتری از مو تجمع پیدا خواهد کرد . بنا براین کوتاه کردن مو تا حدود ی به حل مشکل شما کمک می کند .

مو های بلوند من رنگ سبز گرفته اند . چگونه می توانم از این مشکل نجات یابم .


سبز شدن موهای بلوند یک مساله غیر طبیعی و ناراحت کننده ای است که بیشتر برای موهای بلوند طبیعی بلوند رنگ شده و موهای سفید اتفاق می افتد و کمتر موهای مشکی را دچار می سازد . سبز شدن رنگ مو بیشتر به علت غلظت مس در آب های لوله کشی و استخر است . به این صورت که آب لوله کشی  لوله های مسی را خورده و به هنگام شست وشو روی مو ها مس بر جا می گذارد ویا در استخر ها مواد ضد قارچی که حاوی مس است موجب این مساله می گردد . به ندرت علت سبز شدن مو قرار گرفتن در مراکز صنعتی و در معرض فلزات مانند کبالت - کروم- نیکل . درمان موضعی عفونت قارچی پوست سر با اکسید جیوه زرد و مصرف شامپوی حاوی قطران است . عواملی چون آسیب های فیزیکی ( استفاده از  سشوار و فرداغ برس کردن زیاد و آفتاب سوختگی و صدمات شیمیایی مانند ( دکلرهکردن . پرمنانت ها مکرر صاف کردن و شامپو های قلیایی  میتواند شرایط مو را برای جذب مس آماده کنند .  درمان معمولی و ساده ای برای از بین بردن موی سبز وجود ندارد اما آرایشگران ماهر می توانند با استفاده از شامپو مخصوص آن را از بین ببرند . سعی کنید در معرض آب های حاوی مس قرار نگیرید و مو را از آسیب های فیزیکی و شیمیایی حفظ کنید.

آیا ممکن است موی سپید شده دوباره رنگ طبیعی خود را باز یابد ؟


سفید شدن معمولی مو که بیشتر در افراد سنین بالا به وجود می آید امر طبیعی و غیر قابل برگشت است تنها زمانی موی سفید می تواند دوبازه به رنگ خود در آید که سفیدی مو عارضه ی یک بیماری باشد که با بهبود بیماری  مو به طور موقتی یا همیشگی وفقط در مو هایی که بعدت از آن رشد می کنند رنگ طبیعی خود را به دست می آورد و موهایی که قبلا رشد کرده اند همچنان سفید باقی می مانند . به این ترتیب قسمتی از مو های نزدیک پوست سر رنگی و در بالا تر از آن سفید هستند. همچنین  ممکن است موها به تناوب قسمت های سفید و رنگی داشته باشند و این زمانی است که ظرفیت تشکیل رنگدانه در ریشه ی مو باشدت و ضعف بیماری تغییر یابد . بیماری های که موجب سفید شدن مو می گردند و امکان برگشت مجدد رنگ آن ها وجود دارد عبارتند از : بیماری های غدد داخلی - صدمات یا بیماری های سیستم عصبی - شوک های فیزیکی و روانی- لک و پیس - طاسی ناحیه ای ( آلوپسی آره آتا ) و برخی بیماری های شدید مثل مالاریا و آنفولانزا .

علت شوره ی سر و تفاوت بین شوره و درماتیت سبورئیک چیست ؟


شوره سر در بین مردم بسیار شایع است تا جایی که برخی متخصصان وجود آن را طبیعی تلقی می کنند. هرکس به گونه ای از شوره ی سر رنج می برد که این مسئله به میزان حساسیت فرد بستگی دارد . این نگرانی اغلب هنگامی بروز می کند که میزان شوره ی سر زیاد و پوست سر خارش شدیدی داشته باشد . لایه خارجی پوست ( اپیدرم ) به طور مرتب عوض می شود . سلول های جدید در قاعده اپیدرم تشکیل و به تدریج به سطح پوست منتقل می شوند و می ریزند . این امر اغلب یک ماه به طول می انجامد و اگر یا جابجایی سلول ها در اپیدرم زودتر صورت بگیرد منجر به تولید شوره می شود . در شرایط معمولی چون سلول ها به تدریج و جدا جدا می ریزند جلب توجه نمی کنند اما وقتی تعداد سلول های از بین رفته زیاد شده وبا هم به سطح پوست بریزند تشکیل پوسته ی وسیعی داده آشکار می شوند . علت این که چرا سلول ها انفرادی نمی ریزند مشخص نیست .
در پوست های خیلی خشک آن چه که شوره به نظر می رسد پوسته های پوست خشک است که به شکل پوسته پوسته می ریزد. گاهی اوقات درماتیت سبورئیک شکل خیلی شدید شوره تلقی می شود که البته  ناراحتی دیگری مثل سرخی رنگ - خارش و التهاب پوست و پوسته ریزی نیز به همراه دارد . این وضعیت در قسمت هایی مانند ابرو - کناره های بینی - گوش ها - روی سینه و پوست سر پدید می آید . مراقبت های پزشکی برای کنترل درماتیت سبورئیک لازم است . بیماری های پوستی دیگر مثل پسوریازیس و اگزما نیز ممکن است با درماتیت سبورئیک اشتباه شوند که درمان آنها کاملا متفاوت است . برای کنترل شوره معمولی شست و شوی مکرر می تواند مفید باشد که در این موارد شامپو های طبی توصیه می شود .
صد ها نوع فراورده ی مختلف برای برطرف کردن شوره وجود دارد شما چه توصیه ای دارید ؟
قفسه های فروشگاه های لوازم آرایشی پر از انواع شامپو و نرم کننده و تونیک لوسیون وژل هایی است که برای درمان شوره ی سر عرضه می شوند . بعضی از آن ها سودمند هستند ولی هیچ کدام شوره را به طور کامل ریشه کن نمی کنند و برای همه کس نیز یک نوع درمان واحد وجود ندارد. شایع ترین وسیله برای کنترل شوره ، شامپوها هستند . هر شامپوی معمولی که چند بار مورد استفاده قرار گیرد می تواند برخی از انواع شوره را برای دو ، سه روز کنترل کند اما اغلب به شامپو های طبی یا موادی که پس از شامپو به کار می روند نیاز است . بیشتر این فراورده ها برای کم کردن پوسته و یا از بین بردن پوسته های سر موجود ساخته می شوند. این شامپوها اغلب برای یک هفته مقدار بسیار زیادی شوره را از بین می برند . مواد فعال آن ها شامل پیریتیون زینک ، ترکیبات سلنیوم ، اسید سالیسیلیک، گوگرد و قطران ذغال سنگ است برای اینکه شامپو اثر کند باید 3 تا 5 دقیقه بعد از آبکشی روی سر باقی بماند . اگر شوره دوام یابد باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید . ممکن است ناراحتی های دیگر پوست مثل پسوریازیس ، اگزما یا درماتیت سبورئیک داشته باشید . برای درمان ناراحتی شما متخصص پوست ممکن است شامپو یا لوسیون حاوی مواد مخصوص تجویز نماید.

علل ریزش مو چیست ؟


عارضه ی ریزش مو دارای دلایل مختلفی است و چه بسیارند خانم هایی که از ریزش موی خود در عذابند. رژیم های لاغرکننده ی فاقد اصول منطقی ، برخی دارو ها از قبیل داروهای ضد انعقادی ، داروهای کاهش دهنده میزان کلسترول خون ، داروهای ضد پسوریازیس ، برخی قرص های ضد بارداری و غیره ، دلایل ریزش مو هستند . گرچه ریزش مو در درجه نخست به زیبایی شخص لطمه می زند اما علل این عارضه در بیشتر موارد منشا پزشکی دارد . بدین خاطر توصیه می شود که در صورت مشاهده ی این عارضه ، بی درنگ به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا درمان سریع و به موقع همچنین پشتکار شخص مبتلا عامل مهمی در بهبودی است .

هرساله در ماه های فروردین و مهر موهایم به گونه ای غیر عادی می ریزد . در حال حاضر موهایم کدر و لخت است وبه دشواری آرایش می گیرد . گرچه کفته می شود که این عارضه در هنگام تغییر فصل امری عادی است اما بیم دارم سر انجام طاس شوم .


ریزش فصلی موها در انسان همانند پوسته اندازی در حیوانات است . این پدیده امری کاملا طبیعی و برگشت پذیر می باشد . در این شرایط شخص به جای آن که مطابق معمول روزی 25 تا 40 تار مو از دست بدهد ، حدود 45 تار در بهار و بیش از 60 تار مو در پاییز از دست می دهد . با وجود این ، جای نگرانی برای این افراد وجود ندارد زیرا تار های ریخته از نو می رویند و تراکم موها همیشه یکنواخت و دست نخورده باقی می ماند . امکان تسریع و شتاب بخشیدن به رویش مجدد تارهای ریخته کاملا وجود دارد . با بهره گیری از شیوه ی درمان مبتنی بر تجویز ویتامین ها ، اسید آمینه ( که برای تولید کراتین مو ضروری می باشند ) و نیز ویتامین ( ب6 ) ، مو ها رشد طبیعی خود را خواهند داشت .

سه ماه پس از تولد فرزندم ( که اکنون یک سال دارد ) گیسوانم شروع به ریزش شدید کرد . این امر به هیچ وجه موجب وحشت من نشد زیرا پزشک معالجم از پیش مرا از بروز آن آگاه نموده بود . ولی متاسفانه با وجود استفاده از انواع لوسیون و ویتامین ها تا کنون بهبودی در وضع موهایم حاصل نشده است چه راهی توصیه میکنید ؟


در نه ماه بارداری این خانم ، موهای او توسط میزان بالا هورمون های موجود در خونش محفوظ می شد . اما پس از تولد نوزاد ، این میزان یک باره کاهشی چشم گیر یافت که ریزش ناگهانی و شدید گیسوی او را به دنبال داشته است . این ریزش نباید بیش از 6 ماه تداوم یابد . ولی لازم است که آزمایش خونی به عمل آید تا اگر دچار کمبود احتمالی آهن که در 70 درصد طاسی های زنان مشاهده می شود ، دراین شخص وجود داشته باشد ، درمان گردد هنچنین باید به قرص های ضد بارداری اختصاصی نیز اشاره نمود که خانم ها در دوران شیر دهی مصرف می کنند که آن نیز به نوبه خود ولی موقتی ریزش مو را تشدید می نماید . این فرد می تواند همزمان با درمان کمبود آهن تحت همان شیوه ی درمان مبتنی بر ویتامین ها قرار گیرد که در مورد پیشین قرار گرفته بود ، ضمن آن که به مقدار کافی ( سه نوبت در هفته ) گوشت قرمز که منبع سرشار از آهن است همراه با فرآورده های لبنی کافی تناول نماید. فرآورده های لبنی برای درمان کمبود کلسیم که می تواند ریزش مو راتشدید و تسریع کند ، بسیار مفید است . چنانچه پس از سپری شدن سه ماه همچنان بهبودی در میزان ریزش مو مشاهده نشد ، باید دوباره به پزشک مراجعه کند .

خانم جوانی هستم که گیسوایی تنک با تارهای بسیار ظریف دارم . در مدت دو سال ، نیمی از گیسوی خود را از دست داده ام . در حال حاضر دیگر با دوستانم رفت و آمد نمی کنم و آن چنان دستخوش خجالت هستم که جز برای رفتن به سر کار از منزل خارج نمی شوم .


شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید . پزشک معالج ابتدا به جستجوی علایم طاسی می پردازد و در مرحله بعد امکان بروز عوامل هورمونی مانند پلی کیستوز تخمدان ، تومور و یا حتی شوک روانی شدید را مورد بررسی قرار می دهد . به فراخور عامل ایجاد طاسی ، پزشک معالج از داروی ماینوکسیدیل ، پیوند میکروسکپی تارهای مو ، شیوه های درمانی هومونی و یا جراحی بهره می گیرد . افزون بر این ، بیمار باید همواره تحت روان درمانی قرار گیرد و لو آن که این امر صرفا به منظور غلبه بر معضلات روانی وی صورت گیرد .

آیا واقعا می توان موهای آسیب دیده یا موخوره را درمان نمود ؟


آری و خیر . در حال حاضر فرآورده های بهداشتی متعددی در سطح بازار موجود است که ادعای می کنند می توانند هر دو معضل یاد شده را بر طرف نمایند . گرچه کارایی این گونه محصولات یکسان نیست ، اما همگی در این نکته مشترکند که تاثیرات سودمندشان جنبه موقت دارند . همان گونه که می دانید مو ، عمدتا از پروتینی به نام کراتین تشکیل شده و هنگامی که آسیبی ببیند به غایت شکننده و ترد می شود . به یمن بهره گیری از تکنولوژی جدید ، فرآورده هایی به بازار عرضه شده که حاوی کراتین است و پس از نفوذ به داخل ساقه مو ، ساختار آسیب دیده را ترمیم می کنند و به آن ظاهری شاداب و سالم می بخشند . با این حال ، یگانه را موثر برای ریشه کن کردن موهای آسیب دیده و موخوره ، همان کوتاه کردن آنها است .

مقصود از شوره سر چیست ؟


شوره سر عبارت است از تسریع شدت روند تکثیر و رشد و نمو سلول های پوست سر که پس از مردن آنها ، به شکل پودر نرم و سفید رنگ یا به صورت توده ای کوچک و چرب از پوست سر جدا می شوند .
این روزها پزشکان متخصص اغلب فشار عصبی را عامل بروز شوره ی سر میدانند . آیا به راستی فشار عصبی عامل این عارضه است ؟
به بی تردید فشار روانی یکی از عوامل بروز شوره ی سر است . در واقع از دوران بلوغ و با افزایش حساسیت شخص به هورمون های مردانه ، پدیده شوره ی سر به شکل متناوب وبه فراخور فصول مختلف زندگی پدیدار می شود .
آیا شوره سر موجب تشدید و تسریع ریزش مو می شود ؟
خیر . آنچه که موجب بسریع ریزش مو می شودد پدیده ای است موسوم به هیپرسبوره که در پاره ای موارد همراه با شوره ی سر ظاهر می شود .

درماتیت سبوره ای چیست ؟


هنگامی که خارش پوست سر مزید بر ترشح بی رویه چربی و ریزش شوره از پوست سر می شود به این عارضه درماتیت سبوره ای می گویند . برخلاف آنچه که عوام می پندارند این عارضه از افزایش تولید و ترشح هورمون های مردانه پدید نمی آید بلکه ریشه در ماده اسیدی خاصی دارد که در چربی پوست سر افراد مبتلا به این نوع درماتیت وجود دارد . درماتیت سبوره ای در اغلب موارد ابروها ، پره های بینی و گوش ها را نیز علاوه بر پوست مبتلا می سازد .

آیا درمان شوره سر در کلیه موارد یکسان است ؟


خیر . چنانچه شوره از نوع خشک باشد استفاده از لوسیون ها ، کرم ها و شامپو های ضد شوره کفایت می کند . این فراورده ها که بر        پایه ی عصاره سرو کوهی و قطران زغال سنگ استوارند موجب سست شدن و ریزش شوره های ریز از زیر پوست سر شده و روند تولید یاخته های پوست موسوم به کورنئوسیت ها را کند می کند . در مورد شوره نوع چرب ، علاوه بر تمهیدات فوق باید روند تولید چربی در پوست سر را کند کرد و حتی یک داروی ضد قارچ مصرف نمود زیرا محیط چرب پوست سر زمینه ای بسیار مساعد برای تکثیر و رشد و نمو قارچهای میکروسکپی فراهم می سازد . درمان شوره ی نوع چرب مستلزم استفاده از یک ماده ی برگفته از قطران زغال سنگ ( از نوع کوآلتار ) . یک ترکیب ضد قارچی از مشتقات آسپرین ( اسید استیل سالیسیلک ) برای زدودن توده پوسته های انباشته شده و نیز نوعی ماده ی شوینده برای شست و شو پوست سر می باشد .

آیا معضل شوره ی سر عمومیت دارد ؟


از هر چهار خانم سه نفر در برهه ای کم و بیش طولانی بدین عا رضه مبتلا هستند .

آیا شما کیفیت نامناسب شامپو را مسئول بروز این عاضه می دانید ؟


همیشه نه . گرچه مواردی نیز کیفیت نامناسب شامپو موجب بروز ای عارضه می شود . اما از هر دو مورد ، یک مورد از نحوه ی نادرست شامپو کردن مو ناشی می شود .

آیا شامپو های با کیفیت نامطلوب می توانند موجب بروز شوره ی سر شوند ؟


بزرگ ترین عامل بروز این عارضه ، استفاده از فرآورده  های نامناسب است . در واقع بسیار از افراد به غلط می پندارند که برای شست و شوی روزانه مو باید از شامپو بچه که به ملایمت شهرت دارد استفاده نمود . این فرآورده با کیفیت خاص خود که مناسب موی بزرگسالان نیست ، مو را به خوبی نمی شوید و آن را کدر می کند . درنتیجه شخص به گمان آن که شست و شو با این شامپو کافی نبوده چند بار سر خود را شامپو می کند که این امر نه تنها موجب پاکیزیگی  پوست سر نمی شود بلکه انباشته شدن مواد را در لابه لای تارهای مو در پی دارد . شامپو های دوقلو یا سه قلو نیز چنانچه به کرات مورد استفاده قرار گیرند چنین مشکلی را در پی دارند . بنا بر این بهتر است از یک شامپوی مناسب که به خوبی آبکشی می شود استفاده کنید .

چگونه می توان موهای فرشده را بهتر آرایش کرد ؟


برای بهتر آرایش کردن مو های فر باید قبل از رفتن به  حمام مو ها را با شانه های دندانه درشت شانه کرد و در هنگام شست مو ها باید سعی شود که موها به آرامی شسته شوند . پس از شستن موها وقتی که کمی خشک شدند موها را کاملا چرب کرده وشانه می زنیم و سپس در مرحله ی نهایی از آب پاش استفاده کرده و به موها آب اسپری می کنیم و آنگاه خواهید دید دارای موهای خواهید شده با حلقه های درشت فر .

آیا می توان موهای رنگ شده را فر کرد یا نه ؟


بله با دارو های ضعیف تر و با داروهای معینی می توان موهای رنگ شده را فر زد ولی حتی الامکان بهتر است از این کار صرف نظر کنید .
آیا فر زدن مو عاملی برای ایجاد مو خوره است ؟

بله . فر زدن یکی از عوامل ایجاد مو خوره در موی خانم ها ست . فر به علت از بین بردن چربی طبیعی تارهای مو باعث  ایجاد مو خوره می شود .

آیا ریزش موها در اواخر دوران بار داری نیاز به مراجعه به پزشک دارد ؟


بلی ، حتما باید بررسی شود . به طور طبیعی در اواخر بارداری رشد موها سریع تر می شود و موها دیر تر وارد مرحله استراحت می شوند در نتیجه موها پرشت تر می شوند و ریزش موها کم تر می شود بنا بر این در صورتی که عکس این قضیه اتفاق بیفتد باید توسط پزشک متخصص بررسی گردد .

چند سال است که زیر گردن و چانه ام ، موهای ضخیم پیدا شده است و روز به روز هم زیاد تر می شود . حدود چهار ماه است که به پزشک غدد مراجعه کرده ام و تحت نظر ایشان داروی اسپیرونولاکتون و قرص دیان استفاده می کنم اکنون قصد باردار شدن دارم لطفا مرا راهنمایی کنید .


مصرف داروهای خوراکی که برای دمان موهای زاید مصرف می کنید در زمان بارداری ممنوع است در صورتی که قصد باردار شدن دارید اولا لازم است مصرف قرص دیان را که در واقع نوعی قرص جلوگیری از بارداری است قطع کنید و ثانیا تا وقتی از عدم بارداری خود مطمئن نشده اید اسپیرونولاکتون را مصرف نکنید .

ماه هشتم بارداری من است و چند روزی است که متوجه شده ام مو های بدنم کمی ضخیم تر و پر رنگ تر شده است . نگران آن هستم که این وضعیت ادامه پیدا کند . چه کار کنم ؟


اصولا در زمان بارداری مو های کرکی بدن ممکن است در اثر تغییرات هورمونی اندکی ضخیم تر و سیاه تر شوند که جای نگرانی ندارد و بعد از بار داری مشکل بر طرف می شود . به هر حال در صوتی که شدت این مشکل زیاد باشد بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید .

آیا ممکن است مو های زاید صورت در زمان بارداری از بین بروند ؟


در برخی از خانم ها این موها در زمان بارداری بسیار کم می شوند ولی به طور کامل از بین نمی روند .

به علت خالی شدن موهای جلوی سرم تصمیم به انجام عمل جراحی ( پیوند مو ) دارم . آیا این کار را در دوران بارداری می توانم انجام دهم ؟


خیر بهتر است صبر کنید تا در زمان مناسبی پس از زایمان اقدام به این کار کنید زیرا خونریزی زیاد ، درد موقع عمل و داروهایی که جهت پیوند لازم است تزریق شود همگی می توانند روی سلامتی مادر و جنین اثر سو ء بگذارند .

آیا می توان در زمان بارداری اقدام به تاتو ( خالکوبی ) ابرو کرد ؟


اصولا این کار زیاد مناسب نیست و خیلی از افرادی که قبلا اقدام  به انجام خال کوبی ابرو کرده اند اکنون پشیمان هستند در هر حال در صورتی که تصمیم به انجام آن گرفته اید باید توسط پزشک متخصص و در یک محیط استریل انجام شود تا از انتقال بیماری های واگیردار ویروسی جلوگیری شود و در چنین وضعیتی انجام آن در دوران بارداری اشکالی ندارد .

آیا ریزش مو پس از زایمان موقتی است ؟


معمولا همینطور است . این ریزش 2 تا 3  ماه پس از زایمان شروع می شود و پس از چند ماه متوقف می گردد و دوباره  وضعیت مو به قبل از دوران بارداری بر میگردد به هر حال در موارد نادر ممکن است موها خوب رشد نکنند و درجاتی از طاسی باقی بماند .



 











بازديد : 12796 بار
ENGLISH
تصاویر برتر




















ساختمان مو
مراكز ترميم و كاشت موي استانها
آموزش چي كنگ

 

 

آمار کاربران
گوگل